Najčešće greše povrtara

Proizvodnja povrća je veoma kompleksna celina koja zavisi od mnogo faktora, a ono što je još izdvaja u odnosu na ostale grupe poljoprivrednih proizvoda je vrednost proizvoda. Sa 1 ha povrća proizvedenog na otvorenom polju dobije se vrednost od 30 do 100 ha pod pšenicom. Po površinama na otvorenom polju u Pčinjskom okrugu izdvajaju se kupus, paprika, lukovi (crni, beli, […]
Proizvodnja povrća je veoma kompleksna celina koja zavisi od mnogo faktora, a ono što je još izdvaja u odnosu na ostale grupe poljoprivrednih proizvoda je vrednost proizvoda. Sa 1 ha povrća proizvedenog na otvorenom polju dobije se vrednost od 30 do 100 ha pod pšenicom.

Po površinama na otvorenom polju u Pčinjskom okrugu izdvajaju se kupus, paprika, lukovi (crni, beli, praziluk), paradajz, krastavac, lubenica i dinja, grašak, boranija, mrkva, spanać…

Proizvodnja povrća je veoma kompleksna celina koja zavisi od mnogo faktora:
1. pravovremena i pravilna priprema zemljišta koju prate osnovne analize zemljišta i vode za navodnjavanje,
2. izbor vrste, sorte, hibrida,
3. nabavka kvalitetnog semenskog materijala,
4. proizvodnja mladog, zdravog i kvalitetnog rasada,
5. rasaĎivanje u pravilnom sklopu (broj biljaka po
jedinici površini),
6. pravilno održavanje temperature i vlažnosti vazduha u proizvodnim objektima,
7. pravilna oplodnja cvetova gajenih biljaka,
8. pravilno navodnjavanje,
9. pravilna primena mineralnih i organskih đubriva u osnovnoj obradi,
10. pravilna primena vodotopivih djubriva u ishrani gajene kulture,
11. pravilna i pravovremena primena pesticida u pogledu doza primene i načina aplikacije, kao i poštovanja ekotoksikoloških parametara u proizvodnji zdravstveno bezbednih proizvoda

U intezivnoj povrtarskoj proizvodnji jako je važno odabrati kvalitetno zemljište kao podlogu za gajene kulture. Glavni razlozi upropašćavanja zemljišta su nekontrolisana i
nestručna primena mineralnih i kristalnih vodotopivih đubriva, kao i nagomilavanje zemljišnih patogena u rizosfernom sloju zemljišta koji se aktiviraju pri neadekvatom navodnjavanju zemljišta a sve to uzrokuje:

o Naglo povrćanje pH vrednosti tj. alkalnosti zemljišta u zoni korenovog sistema,
o Negativnu vrednost elektropotencijala
o Veliko povećanje sadržaja soli u zoni korena biljke, usled nepravilne primene kristalnih i osnovnih mineralnih đubriva.
o Neadekvatno stanje vlažnosti zemljišta usled lošeg korišćenja sistema za navodnjavanje.

Najčešće se daju velike količine vode u kratkom vremenskom intervalu, što dovodi do naglog povećanja vlažnosti zemljišta i direktnog uništavanja jako bitnog vodno – vazdušnog
režima.

Veoma je važno i voditi računa o pravilnom izboru semena ili sadnog materijala čime se obezbeđuje zdrav početni biljni materijal i time smanjuje mogućnost zaražavanja biljaka patogenima koji se ovim putem prenose.

Kod izbora sorte/hibrida posebna pažnja je usmerena na:
1. Rodnost
2. Kvalitet plodova
3. Uniformnost i tržišnost
4. Vreme sazrevanja
5. Tolerantnost na bolesti i štetočine
Treba koristiti isključivo deklarisano i kvalitetno sortno seme. Hibridno seme dobija se posebnim načinom ukrštanja, komplikovanijim i dužim u odnosu na proizvodnju sortnog semena. Kao rezultat ovakvog ukrštanja javlja se hibridna snaga, zahvaljujući kojoj su ove biljke bujnijeg porasta, veće tolerantnosti na bolesti i većeg potencijala za prinos od biljaka proizvedenih iz sortnog semena. Jedna od osobenosti hibrida jeste da ove povoljne osobine zadržavaju samo u prvoj generaciji, te se zato hibridno seme mora svake godine iznova obnavljati, tj. kupovati. Hibridno seme povrća pored imena nosi oznaku F1.

Dobro je poznato da veći broj ekonomski značajnih bolesti povrtarskih biljaka prouzrokovanih gljivama, bakterijama i virusima prenose se semenom povrća. Bogatstvo semena hranljivim materijama čini ga pogodnim supstratom za održavanje i razvoj patogenih mikroorganizama. Prisustvo patogena na ili u semenu ima za posledicu smanjenje kvaliteta semena i njegove upotrebne vrednosti. Upotreba zaraženog semena dovodi i do smanjenja prinosa i kvaliteta plodova što utiče na finansijske gubitke u biljnoj
proizvodnji. Osim toga, paraziti u semenu zadržavaju vitalnost duže ili kraće vreme, omogućavajući tako nove, često vrlo značajne zaraze biljaka kasnije tokom vegetacije. Stoga je neophodno koristiti seme povrtarskog bilja proverenog porekla i kvaliteta. U proizvodnji povrća upotreba zdravog semena za setvu je od izuzetnog značaja.

Mnoge povrtarske vrste gaje se iz rasada koji se proizvodi u toplim lejama. Gust sklop biljaka u lejama, povišena temperatura i vlažnost, povoljno utiču na pojavu i razvoj bolesti. Rasadom, poreklom iz zaraženog semena, infekcija se dalje širi, pa može prouzrokovati velike štete pri gajenju na otvorenom polju.

Autor: dipl. ing. agronomije Nada Lazović – Đoković, PSSS Vranje

Foto: Pixabay (Couleur)