Kako sačuvati žitarice od skladišnih insekata bez upotrebe hemijskih preparata?

Neke od značajnijih štetočina u skladištima:
Žitni žižak (Sitophilus granarius) je mali insekt iz reda tvrdokrilaca. U toku godine formira veći broj generacija, hrani se isključivo u skladištima na svim vrstama žita i kukuruzu. Odrasla ženka polaže jaja u zrno, kada se larve ispile počinju da se hrane unutrašnjim delom zrna, a usled jačeg napada mogu oštetiti čak 70% zrna u skladištu.
[caption id="attachment_95182" align="alignright" width="374"] Žitni žižak[/caption]
Žitni moljac (Sitotroga cerealella) je štetočina iz reda leptira koja pravi velike štete na kukuruzu i pšenici. Ženka polaže jaja na zrnu ali često i u samo zrno. Larve se ubušuju, hrane se unutrašnjim delom i takva zrna gube tržišnu vrednost.
Mali brašnar (Tribolium confusum) je tvrdokrilac koji je u narodu dobio naziv po tome što se često može naći u mlinovima i pekarama. Napada brašno, žitarice ali i suvo voće i povrće.
Veliki brašnar (Tenebrio molitor) po svojoj veličini (15mm) izdvaja se od ostalih skladišnih štetočina, napada brašno, krompir, meso, čak i drvo.
Duvanski žižak (Lasioderma serricorne) napada lišće duvana, seme, cigarete, žito i proizvode od žita.
Skladišni insekti predstavljaju veliki problem za sve vrste žitarica. Štete od insekata na zrnu žitarica nekada mogu biti i 70%. Primena hemijskih insekticida dozvoljenih za tretman skladišta pre unosa proizvoda, često ne daje zadovoljavajuće rezultate, dok je njihova primena ZABRANJENA kada se proizvod unese u skladište.
Sve teže suzbijanje skladišnih insekata hemijskim preparatima (usled rezistentnosti ali i zabrane mnogih hemijskih supstanci) nateralo nas je da se vratimo na tradicionalne metode suzbijanja skladišnih insekata koje su napuštene najverovatnije zbog jakog marketinga hemijskih kuća.
Na teritoriji bivše Jugoslavije su rađena istraživanja od 1970. do 1972. godine o uticaju inertnih prašiva na suzbijanje skladišnih insekata (Rezultati ispitivanja svojstava djelovanja i primjene fizikalnih insekticida – inertnih prašiva Maceljski, Danon, Korunić 1970, Maceljski, Korunić, 1971, 1972).
Zbog izuzetno visoke efikasnosti, a često i veće od hemijskih preparata, TMB Diamond je odlučio da u svoj proizvodni asortiman uvrsti i proizvode na bazi diatomejske zemlje.
[caption id="attachment_95184" align="aligncenter" width="600"] Diatomejska zemlja[/caption]
Bez obzira što je efikasnost inertnih prašiva (diatomejske zemlje) poznata od ranije, TMB Diamond je prateći svoju politiku, da ne pušta na tržište niti jedan preparat dok ga ne proveri, uradio makro ogled u saradnji sa Global seed Čurug gde je upotrebljeno 2.000 kg diatomejske zemlje i ostvareni rezultat je bio više od 90% efikasnosti.
Mehanizam delovanja Diatomejske zemlje:
[caption id="attachment_95183" align="alignleft" width="300"] Dieatomejska zemlja pod mikroskopskim uveličanjem[/caption]
Smrtnost insekata prouzrokovana je gubitkom vode iz tela. Do gubitka vode dolazi usled oštećenja zaštitnog voštanog sloja na epikutikuli izazvanog prvenstveno sorptivnom sposobnošću diatomejske zemlje za lipide u tom sloju. Deluje na štetočine izvan zrna.
Preparat ostavlja beličasti trag ali ne utiče na boju brašna, ni na kvalitet konačnog proizvoda jer su preporučene doze preventivno 1:1000, a kurativno 2:1000.
Što se tiče bezbednosti hrane dobijene iz tretiranih žitarica važno je napomenuti da se diatomejska zemlja decenijama koristi kao sastavni deo lekova, prečišćivač napitaka (piva , vina ...), a preporučuje se i kao detoks organizma za šta se pije razmućena u vodi.
Uputstvo za upotrebu:
- Direktna primena prilikom skladištenja žita:
Preventivno (pre pojave štetočina): 1kg/t
Kurativno (nakon pojave štetočina): 2kg/t
Broj primena: 1 godišnje
Vreme primene: kod uskladištenja, tokom prebacivanja ili kod opasnosti od napada.
- U praznim skladištima:
Nanosi se ručno ili mašinski u dozi od 1kg/100m2 (10g/m2).
Broj primena: 10 puta godišnje
- U mlinovima, silosima i podnim skladištima:
Nanosi se mašinski u dozi od 1kg/100m2 (10g/m2).
Broj primena: 12 puta godišnje
Napomena:
- U kontaktu sa vodom drastično se smanjuje efikasnost
- Vlaga na žitaricama mora biti ispod 14%
- Površine koje se tretiraju moraju biti suve i očišćene od prašine
The post Kako sačuvati žitarice od skladišnih insekata bez upotrebe hemijskih preparata? appeared first on ePoljoMagazin.
Ne postoji ni jedan komentar